Biżuteria

SZMARAGD JAK ROZPOZNAĆ

Kamienie szlachetne to dzieła natury, które zostały stworzone przez miliardy lat, aby ozdabiać, sprawiać przyjemność i poprawiać życie wszystkim, którzy się z nimi spotykają. Szmaragd to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych minerałów na świecie. Jak rozpoznać, czy to ten kamień, patrząc na jego cechy wizualne? Gemologia, podobnie jak inne kamienie, dostarcza szczególnych dowodów na jej pochodzenie.

JAK OKREŚLIĆ, CZY KAMIEŃ JEST CENNY?

Minerały, w tym szmaragd, można wyróżnić wieloma charakterystycznymi cechami. Jak odróżnić ten kamień od innych? Ważne jest, aby zwrócić uwagę na następujące cechy.

Kolor minerałów przekazuje kluczowe informacje na ich temat. Każdy z nich ma odrębną gamę opcji kolorystycznych. Oprócz koloru istotny jest sposób, w jaki światło przechodzi przez obiekt. Luminescencja to właściwość niektórych kamieni, co oznacza, że ​​emitują one własne światło. Inne mają różne efekty optyczne, które można również wykorzystać do identyfikacji minerałów. Asteryzm jest powszechnym zjawiskiem. W wyniku odbicia światła na powierzchni kamienia powstaje wzór w kształcie gwiazdy. Mała smuga światła tworzy iluzję kociego oka. Istnieją jednak minerały, które nie posiadają tych cech, na przykład szmaragd. Jak więc odróżnić kamienie w innych kontekstach? Forma kamienia, mówiąc inaczej, jest dość istotna. Możliwe są typy płytkowe, prętowe, płytkowe, płytkowe i igiełkowe. Kiedy minerał zostanie uderzony przez przedmiot, jego kruchość i pęknięcie dyktuje, czy rozpada się on po liniach prostych (pęknięcia), czy na nierównej powierzchni (pęknięcie). Warto też przyjrzeć się twardości kamienia.

W JAKI SPOSÓB MOGĘ OKREŚLIĆ, CO TO JEST TEN MINERAL?

Szmaragd to zielony kamień szlachetny o lśniącym połysku i szklistym połysku. Wykazuje słabą luminescencję i pleochroizm, który jest praktycznie niewykrywalny. Oznacza to, że pod wpływem światła zmienia kolor i przybiera różne odcienie. Chociaż jest zawsze zielony, co jest charakterystyczne dla minerału szmaragdowego, może mieć dowolny kolor. Jakie inne cechy można wykorzystać do jego identyfikacji? To duży kamień o dobrze zdefiniowanym zwyczaju formowania. Jego dekolt jest niewyraźny, a twardość 7,5.8 w skali twardości Mohsa. Dzięki temu uważany jest za jeden z najtwardszych minerałów. Z drugiej strony nie ma takiego samego połysku jak rubin, szafir czy diament.