Biżuteria

PLATYNA JAK ROZPOZNAC?

W sklepie jubilerskim najprawdopodobniej znajdziemy rudę złota, srebra i platyny. Możemy jednak otrzymać biżuterię w prezencie lub w spadku. Trudność może sprawiać identyfikacja materiału. Metale często przypominają się kolorem, teksturą i ziarnem. Identyfikacja białego złota, srebra lub platyny nie wymaga dogłębnego zrozumienia fizycznych właściwości materiału. Aby zidentyfikować te minerały, jaki jest najlepszy sposób ich identyfikacji?

 

PLATYNA JAK DOKŁADNIE ROZPOZNAĆ TEN BEZCENNY METAL?

Platyna jest najcenniejszym z trzech metali. Na całej jego powierzchni widoczne są silne błyski. Dzięki temu można go używać z kosztownymi kamieniami. Wraz z jego twardością idzie trwałość i odporność na zarysowania. Jest nawet używany w próbie 999, co oznacza, że ​​jest to prawie czysta platyna. Jaki jest najlepszy sposób na stwierdzenie, czy to metal? Jego właściwości antyalergiczne stanowią pomocną wskazówkę. Osoby uczulone na nikiel, który występuje w białym złocie, mogą teraz nosić biżuterię dzięki tym klejnotom. W niższych próbkach platyny stosuje się miedź, która jest podobnie antyalergiczna.

JAKIE SĄ RÓŻNICE POMIĘDZY BIAŁYM ZŁOTEM, SREBREM I PLATYNĄ?

Platyna jest droższa niż złoto, pomimo wyglądu. Wynika to z faktu, że metal ten jest znacznie rzadszy, a jego szlachetność jest wyższa niż złota. Z drugiej strony platyna jest cięższa i twardsza niż ten metal, a przez to bardziej odporna na zużycie i korozję.

Biżuteria platynowa jest łatwiejsza do utrzymania w czystości niż inne metale. W ogóle go nie potrzebuje, ponieważ nie matowieje. Z drugiej strony białe złoto i srebro są bardziej podatne na degradację bez odpowiedniej obróbki. Z drugiej strony platyna jest łatwiejsza w utrzymaniu niż złoto. Jak jednak możemy stwierdzić, czy pracujemy ze srebrem, czy z czymś innym?”

Platyna znacznie przewyższa tę rudę pod względem twardości i wytrzymałości, a także ceny. Jest podobny do srebra, ale z dużo jaśniejszym połyskiem. Jest to również wygodniejsza, ale droższa opcja na pranie.

Jedna rzecz, o której należy pamiętać, jeśli chodzi o stopy złota: metal jest czasami obecny. Dzięki dodatkowi tej substancji metal ten zyskuje blask i połysk. Jednak ze względu na wysoki koszt pallad jest często stosowany jako jego substytut.